My v médiách - SIDOR Holding, a.s.

Vyhľadať
Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

My v médiách

Old > Developerské projekty Chorvátsko
Rodina s postihnutým chlapčekom vďačí za chvíle relaxu podnikateľovi Igorovi Sidorovi

Keďže Andrejko miluje plávanie, Labancoví oddychujú už celé roky v Penzióne Alejová a v apartmánovom rezorte Hvar Sport Resort na chorvátskom ostrove Hvar pri dedinke Šučuraj.

Štvorčlenná rodina Labancových z dedinky Veľopolie v okrese Humenné je ako každá iná, až na ťažko postihnutého 12-ročného syna Andrejka. Chlapec má po predčasnom narodení trvalé následky a nikdy nebude žiť normálny život, pretože má vážne mentálne i pohybové problémy. Najviac šťastným ho robí pohyb vo vode a s tým už vyše tri roky pomáha Labancovým košický podnikateľ Mgr. Igor Sidor PhD., MBA.
„Andrejko sa narodil o desať týždňov skôr a prvé tri mesiace života strávil na nedonoseneckom oddelení. Už vtedy nás lekári pripravovali na to, že jeho zdravotný stav je vážny a nebude nikdy žiť normálny život. Chceli sme veriť v opak, no napriek intenzívnej rehabilitácii bolo jasné, že reaguje inak ako zdravé bábätká. Nereagoval na hračky a zaostával v pohybe, preto sme skúšali rôzne liečebné pobyty s intenzívnym cvičením, vrátane stimulujúcich bolestivých reflexných metód. Napriek nášmu úsiliu urobil Andrejko svoje prvé kroky až v štyroch rokoch. Naša radosť bola veľká, avšak následne mu zistili vykĺbenie bedrového kĺbu a nasledovala trojročná tortúra operácií. Navyše nepriniesla očakávané zlepšenie, pretože Andrejkov kĺb sa znovu vykĺbil a to bez možnosti ortopedického riešenia. Syn by preto nemal vôbec chodiť po vlastných, čo je však pre neho problém, pretože sa veľmi chce hýbať. Pohybuje sa preto, ako vie – po štyroch alebo plazením či pretáčaním zo strany na stranu,“  hovorí 39-ročná Mária Labancová.
Kvôli mentálnemu problému dnes už 12-ročný chlapec nemôže samostatne používať vozík. Nosí špeciálnu ortézu a pod dohľadom rodičov sa dokáže pohybovať na trojkolesovom byciklíku. Do špeciálnej  základnej školy, kam chodí od svojich ôsmych rokov, ho vozia v osobitne upravenom kočiariku.
„Andrejko si žije takpovediac vo vlastnom svete, nemá rád väčšiu spoločnosť, rýchlo sa rozčúli a má sklony k sebapoškodzovaniu – keď je nespokojný, udiera sa o niečo hlavičkou alebo si zo seba strháva oblečenie... Predchádzať návalom zlosti mu však pomáha pohybová aktivita. Aj keď normálne chodiť už nikdy nebude a jeho pohyb je veľmi obmedzený, robíme všetko preto, aby sa hýbal čo najviac. Pretože aj keď veľkú nádej na zlepšenie jeho zdravotného stavu nemáme, pohyb mu naozaj veľmi psychicky prospieva. Hľadáme preto pre neho možnosti rehabilitácie a kúpeľných pobytov, pričom sme odkázaní na pomoc iných, keďže s tým súvisiace výdavky sami neutiahneme,“ poznamenáva pani Marika.
O Košičanovi Igorovi Sidorovi, ktorý pomohol už pomohol viacerým ľuďom v núdzi, sa pani Labancová dozvedela cez internet a pred vyše  troma rokmi ho listom oslovila s prosbou o pomoc. Ako podotýka, len s malou nádejou - keďže rodina nie je z Košíc. O čo väčšie bolo ich prekvapenie a radosť, že situácia rodiny z malej dedinky v okrese Humenné nenechala podnikateľa ľahostajným. Sám zavolal manželom a spýtal sa, s čím mohol pomôcť.
Keď sa dozvedel, že Andrejko miluje plávanie, poskytol rodine možnosť šantenia v bazéne vo svojej v tom čase novootvorenej športovej škôlke, pričom cele rodine už tri roky poskytuje aj bezplatné ubytovanie vo svojom penzióne počas víkendov. Okrem toho im tiež zabezpečil aj tri pobyty v apartmánovom rezorte Hvar Sport Resort.
„Do Košíc chodíme na predĺžené víkendy tak raz do mesiaca a je to pre nás naozaj  veľká pomoc, pretože Andrejko vodu doslova miluje. Ubytovaní sme spolu s manželom a 14-ročnou dcérou Klárkou v Penzióne Alejová a okrem plávania a relaxu to zvyčajne spájame aj s kontrolami u lekárov, ktoré má Andrejko absolvovať. Už to je pre nás veľká pomoc a to nehovorím o pobytoch na chorvátskom ostrove Hvar v apartmánovom komplexe pána Sidora. Podobne ako v predošlých dvoch rokoch, sme tam boli začiatkom tohto júna, pričom nám pán Sidor venoval pobyt i stravu pre celú rodinu. Je to výnimočný človek, ktorý ochotne pomáha ľuďom v núdzi, ako sme my. Veľmi si ho preto vážim a zo srdca mu ďakujem,“ zdôrazňuje Mária Labancová, ktorá je šťastná, že vďaka náhode spoznala nielen Igora Sidora, ale aj jeho rodinu.
Pobyt na Hvare v apartmánoch Hvar Sport Resort pri dedinke Šučuraj na ostrove Hvar si nevie vynachváliť hlavne kvôli súkromiu a pokoju, ktorý rodine veľmi  vyhovuje, pretože Andrejko je veľmi nepokojný medzi cudzími ľuďmi. Apartmánový komplex je totiž situovaný v malebnej zátoke s borovicovým hájom a súkromnou kamenisto-piesočnou plážou. A keďže morská voda je v týchto miestach výnimočne hustá s liečivými účinkami kvôli vysokému obsahu soli a jódu kvôli tesnej blízkosti podmorských soľných baní, je pre Andrejka nielen relaxom, ale i liekom. Chlapec síce nikdy celkom nevyzdravie, ale vďaka pomoci iných môže tráviť  šťastné chvíle so svojimi blízkymi, ktorí si takisto aspoň trochu oddýchnu od starostí všedných dní, ku ktorým sa pridáva i starostlivosť o ťažko postihnuté dieťa...

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky